Teleskopy

Přirozená a funkční teleskopická náhrada

Jednoduchý pracovní postup pro zubní ordinace i laboratoře

Předem vyzkoušený a schválený výsledek


Dvě varianty teleskopické náhrady:

 

1. G-CAM - tělo i zuby z jednoho materiálu, kompozitní gingiva

2. PEEK - kompozitní zuby, kompozitní gingiva

 

Primáry zhotovujeme  ze zirkonu

G-CAM-teleskop-jslab

Jednoduchý pracovní postup


1. návštěva: broušení, registrace skusu a otisky

 

Pokud vezmete přesný skusový otisk pomocí silikonu před broušením, ušetříte čas a jednu návštěvu pacienta v ordinaci. 

Můžete poslat pacienta na sejmutí skusového otisku i k nám do laboratoře.

registrace-skusu-silikonem-jslab

2.návštěva: zkouška a otisk pozice primárů.

 

Primární kapny provizorním cementem zafixujte na pahýly. Poté silikonem na měkké tkáně - to je důležité - otiskněte do individuální lžíce. Přesná registrace polohy primárních kapen v otisku je velmi důležitá.

Vyzkoušejte správné postavení zubů, především rovinu okluze a správný směr řezáků ve svislé linii. Na PMMA provizorní konstrukci můžete vše zakreslit.

variotime-monophase-jslab

Opakovaná zkouška pokud pmma náhrada není přesná

Pokud tvar, velikost, délka nebo cokoli jiného při zkoušce PMMA není v pořádku, přesně popište do aplikace MyDentLab co máme upravit. Ideálně vše zakreslete na PMMA můstek. Pošleme upravený PMMA můstek na další zkoušku do ordinace.

Výrazná změna tvaru už v definitivní náhradě nebude možná, vše musíme mít odsouhlasené v PMMA můstku.


3.návštěva: odevzdání teleskopické náhrady

 

Primární kapny cementujte po jedné a vždy zkoušejte jak na nich teleskopická náhrada sedí. Pokud na některou kapnu nejde lehce, nasaďte teleskopickou náhradu bez cementování a pošlete pacienta na jeden den domů. Další den už určitě půjde nasadit lehce.

teleskopicka-nahrad-jslab-grafen

Jak cementovat primární kapny

Někteří lékaři fixují primární kapny pomocí teleskopické náhrady. Hrozí, že cement zateče kam nemá a protéza nepůjde sundat. Toto riziko eliminujeme tím, že necháváme v protéze dírky na odtok cementu, který se tedy netlačí do prostoru pod kapnou.  Další výhoda dírek je snadné vyjmutí primární kapny z protézy kdykoli potřebujete. Dírky nakonec snadno zaplníte kompozitem.

Přesnější postup je fixovat primáry samostatně. Rozhodně doporučujeme fixovat vždy jenom jednu kapnu a vždy zkoušet přesnost protézy s volně nasazenými ostatními primáry. Protéza se nikdy nesmí houpat přes některý primární díl.

Pokud některá kapna drhne, protéza nejde sundat i když je primární část nasazená volně bez cementu, pošlete pacienta takto domů a objednejte ho za jeden až dva dny. Mezitim se pahýl posune do správné polohy a vy můžete pokračovat ve fixaci.

Pokud cokoli nefunguje, protéza nejde na primáry nasadit, nebo jste nacementovali kapnu špatně, nebo pacient primáry ztratil, nic se neděje, vše je poměrně jednoduše řešitelné a opravitelné. 

Technologie výroby teleskopických zubních náhrad z Grafenu nebo z PMMA nám umožňuje zhotovit novou primární kapnu i na přebroušený pahýl a velmi přesně jí vytvořit správnou frikci. 

Rozhodně nám zavolejte, vždy vám pomůžeme a váš problém vyřešíme.